Texas Instruments SN74AHCT125PWQuad-ChannelBuffer & Line Driver, 3-State, 14-Pin TSSOP
Product Details
74AHCT Family, Texas Instruments
Advanced High-Speed CMOS, TTL logic
Operating voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output TTL
ESD protection exceeds JESD 22
Latch-up performance exceeds 250 mA per JESD 17
Advanced High-Speed CMOS, TTL logic
Operating voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output TTL
ESD protection exceeds JESD 22
Latch-up performance exceeds 250 mA per JESD 17
74AHCT Family
SpecificationsAttribute Value Logic Family AHCT Logic Function Buffer, Line Driver Number of Channels per Chip 4 Input Type Single Ended Output Type 3 State Polarity Non-Inverting Mounting Type Surface Mount Package Type TSSOP Pin Count 14 Maximum High Level Output Current -8mA Maximum Low Level Output Current 8mA Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL 7.5 ns @ 5 V Dimensions 5 x 4.4 x 1.15mm Height 1.15mm Propagation Delay Test Condition 50pF Width 4.4mm Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V Minimum Operating Supply Voltage 4.5 V Maximum Operating Temperature +85 °C Minimum Operating Temperature -40 °C Length 5mm
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Family | AHCT |
| Logic Function | Buffer, Line Driver |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Input Type | Single Ended |
| Output Type | 3 State |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Maximum High Level Output Current | -8mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 7.5 ns @ 5 V |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15mm |
| Height | 1.15mm |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Width | 4.4mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Length | 5mm |






















